Pracovníci infromačních center pro mládež by měli být podle Evropské charty informací pro mládež proaktivní!
Více o posledním devátém principu Evropské charty informací pro mládež zde:
http://www.nicm.cz/poznej-chartu-9
Co znamená princip profesionality v Evropské chartě informací pro mládež?
Personál ve všech Informačních centrech pro mládež je řádně vyškolený.
Informační pracovníci mají dostatek znalostí z oblasti mediální a informační gramotnosti.
Informační centra pro mládež spolupracují s partnery z oblasti neformálního vzdělání, sledují a zviditelňují informace pro mládež.
Pracovníci informačních center pro mládež spolupracují jak na místní, regionální, ale i evropské a mezinárodní úrovní.
Rádi vám poradíme získat znalosti k efektivnímu využití digitálních služeb.
http://www.nicm.cz/poznej-chartu-8
Šestým principem Evropské charty informací pro mládež je:
PARTICIPACE
V informačních centrech pro mládež jsou pro mladé lidi dveře otevřené. Jejich spolupráce na tvorbě, šíření a vyhodnocování informací je vřele vítána.
Informační centra pro mládež nabízejí prostor pro aktivity rovných s rovným.
Pro každé informační centrum pro mládež je důležitá zpětná vazba mládeže. Každá odezva je vřele vítána!
Více informací zde:
http://www.nicm.cz/poznej-chartu-6
Eva Reina: „Mám moc ráda principy pod pojmem Podpora“
Charta se musela aktualizovat, protože předchozí verze byla z roku 2004. Svět se od té doby hodně změnil. Způsob interakce a komunikace mezi mladými lidmi a informačními službami je úplně jiný než dřív. Nové informační technologie mají velký vliv na to, jakým způsobem se k informacím dostáváme, jak je zpracováváme a používáme. Proto Charta, která je základním souborem principů, jež utvářejí informační služby pro mládež a určují způsob práce informačních pracovníků, musí být v souladu s kontextem, ve kterém mladí lidé žijí….
Celý rozhovor zde:
Jaana Fedotoff: Nejdůležitější je proaktivní přístup
Při příležitosti nedávného přijetí nové Evropské charty informací pro mládež vám přinášíme rozhovor s prezidentkou Eryica Jaanou Fedotoff.
Celý rozhovor zde:
Čtvrtým principem Evropské charty informací je:
RESPEKTOVÁNÍ POTŘEB
http://www.nicm.cz/poznej-chartu-4
Více informací o Nové verzi Evropské charty informací pro mládež můžeš najít v přiloženém článku:
Nová verze Evropské charty informací pro mládež – článek č.2
Celkem osm dětí ze Střediska volného času TYMY se v uplynulých měsících zapojilo do mezinárodního programu Aktiv, aby se naučily a vyzkoušely si, co to znamená být aktivním občanem a „hrdinou všedního dne“.
Cílem tohoto programu, který proběhl ve spolupráci Trenčianského a Zlínského kraje a pod záštitou programu Erasmus+, bylo podpořit mládež už v raném věku k dobrovolnictví a aktivní angažovanosti ve své komunitě. Zúčastnily se dvou školení, v Olomouci a ve Vizovicích, kde se prostřednictvím metod zážitkové pedagogiky naučily projektové logice a rozvíjet vlastní kompetence (plánování, spolupráce ve skupině, řešení krizových situací atd.). Získané dovednosti pak úspěšně prokázaly naplánováním vlastní jednodenní veřejně prospěšné aktivity ve svém okolí. Našich osm malých hrdinů se rozdělilo na dva týmy, z nichž jeden uspořádal předvelikonoční taneční diskohrátky pro děti a druhý připomněl veřejnosti Den Země vlastními ekologicky zaměřenými soutěžemi a workshopy.
Pomyslnou tečkou za jejich projekty pak byla první červnový týden v Trenčíně konference „V rukách mladých“, na které organizátoři celého programu Aktiv a zástupci některých dětských projektových týmů představili vládním úředníkům a zástupcům samospráv, kteří program podpořili, stejně jako pedagogům a dalším pracovníkům s mládeží z různých krajů Česka, Slovenska i Polska, představili celkové výsledky programu Aktiv i jednotlivé úspěšné projekty.
Návštěvníci konferenci mimo jiné obdrželi metodické příručky, které jim pomohou uskutečnit podobné projekty s mladými lidmi ve svých organizacích.