Chtěli byste se zapojit do projektu ROZHLED organizace Nadání a dovednosti o.p.s., která se věnuje kariérnímu rozvoji mladých lidí z dětských domovů a sociálně znevýhodněného prostředí ?
Více informací zde:
Before you head off for some summer sun, start planning for the post-summer blues! The European Parliament Multilingualism Day 2019 will give you a bright start to autumn!
On 28 September, Multilingualism Day will once again give you the chance to peek behind the curtain and see what it takes to work in 24 languages. Take a look at the Multilingualism Day webpage to see what’s in store:
https://europarl.europa.eu/visiting/en/visitor-offer/brussels/multilingualism-day
https://www.europarl.europa.eu/visiting/en/homepage/pageContent-area/offer/multilingualism-day.html
ICM Holešov hledá 3-4 členné týmy mladých lidi/dětí, ideálně ve věku 12-15 let, kteří mají zájem uskutečnit nějaký projekt, ale nevědí, jak na to.
První školení, kde se zájemci naučí týmové spolupráci, jak napsat projekt, jak ho prezentovat a sehnat potřebné zdroje, se uskuteční ve dnech 22. – 24. března 2019 v Olomouci.
Druhé školení, kde se zhodnotí dosažené úspěchy, se uskuteční 26. – 28. dubna 2019 (místo bude upřesněno).
Doprava, strava a ubytování účastníků budou plně hrazeny.
Bližší informace v ICM Holešov nebo v kanceláři SVČ TYMY, Holešov.
Plakát s kontaktem: AKTIV – Honza
Principy této Charty se vztahují na všechny formy obecné informovanosti práce s mládeží. Usilují o zajištění práva mladých lidí na přesné, komplexní, aktuální a ověřené informace. Představují základ minimálních standardů a opatření týkajících se kvality poskytovaných služeb pro mládež.
Nová Evropská charta informací pro mládež byla schválena na 29. valném shromáždění ERYICA v dubnu 2018.
Zdroj: Poznej Chartu 3!
Necelé dva týdny zbývají do letošní Celostátní vzájemná výměna zkušeností (CVVZ).
Tento ročník se bude konat v Hlinsku (Pardubický kraj), v prostorách ZŠ Smetanova a ZŠ Ležáků, o víkendu 16. – 18. listopadu 2018.
CVVZ je každoroční tradiční setkání pracovníků s dětmi a mládeží (pedagogové, vedoucí a instruktoři z malých i velkých organizací, dobrovolníci i profesionálové), kteří tam mohou načerpat inspiraci, zažít něco neobyčejného, najít nové přátele i porovnat své názory a zkušenosti.
Věkový limit pro účast na akci je 18 let. (od 15 do 18 let možno přijet s dospělým garantem).
Platí se účastnický poplatek; kapacita je omezená na 600 míst.
Centrum vizuální historie MALACH vyhlásilo 7. ročník komiksově-výtvarné soutěže pro studenty a žáky všech typů škol (od mateřské školy až po vysoké školy).
Pravidla:
– Podmínkou je vytvořit komiks na základě vyprávění pamětníka 2. světové války, jehož nahrávka se nachází v Archivu USC (http://vhaonline.usc.edu)
– komiks může být vytvořen jakoukoli výtvarnou technikou (kresba, malba, grafika, koláž, fotografie či jejich kombinace),
– komiks rozsahem nesmí přesahovat 1 stranu libovolného formátu,
– do soutěže budou přijaty nejvýše 3 práce od téhož autora/autorky,
– každý soutěžní komiks musí být opatřen jménem autora/autorky spolu s názvem a adresou školy, kterou navštěvuje,
– uzávěrka soutěže je 14. ledna 2019,
– o výsledcích soutěže rozhodne porota do 21. ledna 2019 a slavnostní vyhlášení výsledků a předání cen autorům vítězných prací proběhne v rámci 8. výročí CVH Malach dne 28. ledna 2019.
Vítězné komiksy z minulého ročníku jsou k vidění zde:
https://ufal.mff.cuni.cz/malach/en/photos-komiksova-vytvarna-soute
Soutěžní komiksy posílejte poštou na adresu:
CVH Malach (MFF UK)
Malostranské náměstí 25
118 00 Praha 1
nebo e-mailem ve formátu JPG či PDF na: malach@knih.mff.cuni.cz
Evropský program na podporu zahraniční mobility vysokoškolských studentů a učitelů, tedy „Erasmus“, funguje v Česku od akademického roku 1998-1999. Od té doby s ním za studiem i praxí z ČR vycestovalo zhruba 100 tisíc vysokoškolských studentů a 36 tisíc pracovníků vysokých škol. Podporu z programu využilo rovněž přibližně 40 tisíc středoškolských studentů a 11 tisíc pracovníků středních škol. Každoročně přes Erasmus vycestuje v průměru 9 tisíc lidí, nejčastěji do sousedního Německa, ale také do Velké Británie, Španělska a Itálie.
Naopak do Česka přijížděli na studijní pobyty a na stáže hlavně lidé ze Slovenska, Španělska, Francie a dokonce i Turecka.
V posledních letech však obliba Erasmu mezi vysokoškoláky stagnuje či dokonce mírně klesá. Důvodem je prý hlavně neuznávání studijních kreditů po návratu. Respektive to, že v případě, že se obsah předmětu studovaného v zahraničí úplně neshoduje s náplní předmětu na domovské škole, jsou takové kredity uznány jen jako předměty volitelné a ne jako předmět hlavní. Chybějící kredity z hlavních předmětů si pak musí studenti nahrazovat, což často vede k nedobrovolnému prodloužení studia. U studijně náročných oborů, jako je například všeobecné lékařství tak studenti na Erasmus prakticky vůbec nevyjíždějí.
Některé vysoké školy problém nedostatečné kompatibility zahraničních a domácích studijních požadavků při uznávání kreditů řeší například rozdílovými zkouškami, při nichž studenti musí dokázat, že požadovanou látku zvládají.
Zdroj:
* Daniová, Renata: Akademici se zdráhají uznat kredity z ciziny, Erasmus ztrácí mezi českými studenty na atraktivitě. Hospodářské Noviny, 24. 10. 2018 (https://archiv.ihned.cz/c1-66306520-akademici-se-zdrahaji-uznat-kredity-z-ciziny-erasmus-ztraci-mezi-ceskymi-studenty-na-atraktivite)
* ČTK: Erasmus znovu v oblibě. Zájem studentů vzrůstá. Týden.cz, 12.10.2018 (https://www.tyden.cz/rubriky/domaci/skolstvi/erasmus-znovu-v-oblibe-zajem-studentu-vzrusta_499418.html)
Počínaje dnešním dnem se české vysoké školy začínají otevírat potenciálním zájemcům o studium.
Studenti maturitních ročníků tak postupně budou mít možnost se zblízka seznámit s prostředím studia na jednotlivých oborech, kterým se hodlají věnovat.
Ve Zlínském kraji je nejbližší den termín dne otevřených dveří 9. listopadu na Fakultě multimediálních komunikací Univerzity Tomáše Bati ve Zlíně.
Další termíny dnů otevřených dveří zde:
https://www.kampomaturite.cz/kampomaturite/kdy-vysoke-skoly-poradaji-dny-otevrenych-dveri
http://www.vysokeskoly.com/terminy-dnu-otevrenych-dveri-1/
Organizace školního roku 2018/2019 v základních školách, středních školách, základních uměleckých školách a konzervatořích
č.j.: MSMT-6576/2017-1 ze dne 4. dubna 2017.
Období školního vyučování ve školním roce 2018/2019 začne ve všech základních školách, středních školách, základních uměleckých školách a konzervatořích v pondělí 3. září 2018. Vyučování bude v prvním pololetí ukončeno ve čtvrtek 31. ledna 2019. Období školního vyučování ve druhém pololetí bude ukončeno v pátek 28. června 2019.
PRÁZDNINY:
Podzimní prázdniny: pondělí 29. října až úterý 30. října 2018.
Vánoční prázdniny: sobota 22. prosince 2018 až středa 2. ledna 2019 (vyučování začne opět ve čtvrtek 3. ledna 2019)
Pololetní prázdniny: pátek 1. února 2019
Jarní prázdniny pro Zlínský kraj: 25. února až 3. března 2019
Velikonoční prázdniny: čtvrtek 18. dubna (pátek 19. dubna a pondělí 22. dubna 2019 jsou státním svátkem)
Letní prázdniny budou trvat od soboty 29. června 2019 do neděle 1. září 2019
Období školního vyučování ve školním roce 2019/2020 začne v pondělí 2. září 2019.
Zdroj: Vyhláška MSMT-6576/2017-1, 4. dubna 2017.
V týdnu 9. – 13. července ve Středisku volného času TYMY v Holešově probíhá letní výuka anglického jazyka pro děti s různými úrovněmi znalosti angličtiny. Výuka probíhá formou hry nejen s českým učitelem, ale také se zahraničními dobrovolníky, kteří v TYMY působí v rámci programu Erasmus Plus. Děti si tak snadno osvojí nebo rozšíří základy angličtiny přirozenou cestou.